Vilniaus „Rytas“ namuose pasitinka Rygos VEF

2020 m. gruodžio 08 d., 13:00
Roko Lukoševičiaus nuotr.

Šiandien ant „Jeep“ arenos parketo trečiojo FIBA Čempionų lygoje savo jėgas surems Vilniaus „Ryto“ (1-1) ir Rygos VEF (1-1) ekipos. Kaip ir prieš kiekvienas Čempionų lygos rungtynes, su artėjančia komandų dvikova bei artimiausiais vilniečių varžovais artimiau susipažinti jus kviečia Domantas Mikelevičius.

Rygos VEF

Vilniečių sirgaliams priešininkų komandos vardas turėtų būti puikiai pažįstamas. Su šia ekipa sostinės komanda praeityje yra ne kartą žaidusi tokiuose tarptautiniuose turnyruose kaip Baltijos krepšinio lyga (BBL), Europos taurė bei Eurolygos atrankos turnyre. Paskutinis kartas, kai šios dvi ekipos susitiko ant parketo, įvyko 2018 metais. Tuomet savų sirgalių akivaizdoje „Rytas“ pasirengimo ciklo metu varžovus įveikė 97:80.

Krepšinio žemėlapiuose klubas atsirado dar 1958 m. ir buvo pavadintas Latvijos Valstybinio Elektrotechnikos Fabriko (VEF) vardu. Kurį laiką komanda buvo kito Latvijos sostinėje įsikūrusio bei vienu geriausių visoje Europoje laikyto „ASK“ (Armijos sporto klubo) šešėlyje, tačiau 1960 m. VEF driokstelėjo ir sugebėjo visus nustebinti, kai stipriausioje Sovietų Sąjungos krepšinio lygoje iškovojo bronzos medalius. Šį pasiekimą ekipai pakartoti pavyko dar du kartus 1966 ir 1991 metais. Nors komandai švietėsi puiki ateitis, Latvijai pasitraukus iš Sovietų Sąjungos, dėl sparčių pokyčių regione 1992 metais buvo priimtas sprendimas, nutraukęs VEF krepšinio klubo veiklą.

2007 metais verslininkų ir kitų Latvijos visuomenei įtakingų asmenų dėka klubas buvo atgaivintas. Jau pirmajame sezone VEF pateko į Latvijos krepšinio lygos (LBL) pusfinalį, o prabėgus vos keturiems metams, ant ekipos krepšininkų kaklų sužibo pirmieji vietinėse pirmenybėse iškovoti aukso medaliai. Prie šio pasiekimo stipriai prisidėjo ir specialistai iš Lietuvos. Pirmoje sezono pusėje vyriausiojo trenerio kėdę klube užėmė Rimas Kurtinaitis, o pastarajam palikus komandą ir persikėlus dirbti į Maskvos srities „Chimki“ estafetę vyr. trenerio kėdėje užėmė kitas mūsų tautietis – Ramūnas Butautas. Su klubu sugebėjęs iškovoti net tris Latvijos čempionų titulus bei dukart patekti į „Top 16“ etapą Europos taurėje.

Per visą komandos egzistavimo laikotarpį klubo trofėjų lentyną puošia penkios Latvijos pirmenybių taurės, o tarptautiniuose turnyruose ekipa gali pasigirti BBL čempionate 2011 m. ir 2012 m. atitinkamai iškovotais sidabro bei bronzos medaliais. VEF taip pat yra žaidę tokie žinomesni krepšininkai kaip Ainaras Bagatskis, Janis Tima, Dairis Bertans bei „Ryto“ fanams pažįstami žaidėjai: Janis Blūmas, Artsiomas Parakhouskis, Kenanas Bajramovičius, Donatas Zavackas bei Francisco Cruzas.

Žvilgsnis į komandą 2020-2021 m. sezone

Komandą nuo 2015-2016 m. sezono treniruoja iki tol klube asistento pareigas ėjęs jaunas 35 m. krepšinio specialistas iš Latvijos – Janis Gailitis. Jei praėjusiame sezone treneris aikštelėje rotavo 9-10 žaidėjų, žaidimas buvo grindžiamas lėtesniu, labiau poziciniu žaidimu, tai šiame sezone ekipos veidas yra kardinaliai pasikeitęs. Komandos pagrindą taip pat sudarė vyresni ir labiau patyrę žaidėjai, o pats klubas savo pasirodymą FIBA Čempionų lygoje baigė pirmąjame etape, iš 14 rungtynių pasiekęs vos vieną pergalę.

VEF po praėjusio sezono atsisakė vyriausio komandoje buvusio žaidėjo Janio Blūmo paslaugų, sunkiasvorį pagrindinį komandos centrą Kristijaną Krajiną sudėtyje pakeitė atletiškesnis bei greitesnis Michale‘is Kyseris, praeityje dažniausiai žaisdavęs ketvirto numerio pozicijoje, o bendrai komandą iš viso papildė net septyni nauji krepšininkai.

Ekipos žaidėjų amžiaus vidurkis šiame sezone siekia vos 25 metus, o rezultatyviausiam komandos krepšininkui, gynėjui Kristersui Zoriksui, per dvejas Čempionų lygoje sužaistas rungtynes vidutiniškai pelnančiam po 18,5 taško, sugriebiančiam po 5,5 kamuolio bei atliekančiam po 2,5 rezultatyvaus perdavimo, yra vos 22-eji.

Akivaizdu, jog komanda šiam sezonui buvo komplektuojama atsižvelgiant į vyr. trenerio norą žaisti labiau akiai patrauklų į greitą puolimą orientuotą krepšinį, o tai įrodo ir viešai jo išreikšta mintis: „Didelis pokytis (nuo praėjusių metų, – aut. past.) – mes neturime tokio sunkaus centro, kaip prieš metus buvo Craiina, tačiau yra žaidėjų, kurie yra greiti ir mėgsta bėgti. Pavyzdžiui, įsivaizduokite praėjusį sezoną su Janu Blūmu – jis vargu ar norėtų taip žaisti. Dabar mūsų pagrindinė užduotis yra bėgti ir mąstyti tuo pačiu metu.“

Nuo 2018 m. jungtiniame Latvijos ir Estijos krepšinio čempionate, pakeitusiame vietines pirmenybes, žaidžiantis komanda šiame sezone yra nesustabdoma. Per 10 šiame sezone sužaistų rungtynių VEF neklumpa ir vidutiniškai savo priešininkus triuškina net 22,5 taško skirtumu. Labiausiai į akis krintantis statistinis rodiklis – atkovoti kamuoliai, kurių per rungtynes komanda vidutiniškai atkovoja net po 39,3. Dar geresnius šio rodiklio skaičius galime išvysti Čempionų lygoje, kurioje per rungtynes jų sugriebiama net po 39,5. Įdomus faktas, jog VEF žaidžia be tradicinio centro ir šioje statistikos kategorijoje neturi vieno aiškiai išreikšto lyderio – komandoje dėl kamuolių kovoja visi, o tai signalizuoja didelį komandos žaidėjų kovingumą baudos aikštelėje.

Situacija turnyrinėje lentelėje bei ko galima tikėtis iš šių rungtynių?

Dėl pasaulinės pandemijos FIBA Čempionų lygoje pakeitus sezono formatą ir komandas sugrupavus po keturias, kiekvienų rungtynių kaina stipriai išaugo. Po dviejų turų E grupėje, kur kartu su „Ryto“ ekipa rungtyniauja Rygos VEF, Atėnų „Peristeri“ bei Strasbūro SIG ekipos, įsivyravusi lygybė – visos ekipos yra iškovojusios po vieną pergalę bei patyrusios po vieną pralaimėjimą.

„Rytas“ pirmajame mače turėjo pripažinti Atėnų „Peristeri“ ekipos pranašumą, tačiau puikiai sužaidęs antrojo turo rungtynes pergalę parsivežė iš Strasbūro. Tuo tarpu VEF prieš pastarąją ekipą pirmąsias savo rungtynes pralaimėjo, o antrajame ture sugebėjo įveikti Atėnų komandą.

Mačas laukia nelengvas. Vilniaus ekipos krepšininkų gretos yra kaip niekad anksčiau praretėjusios. Komandai dėl patirtos pėdos traumos padėti negalės komandos kapitonas Arnas Butkevičius, Ryanas Boatrightas, Rokas Gustys ilgam iš rikiuotės iškrito dėl peties traumos. O ar prie komandos prisijungti spės ir žaisti galės Maurice‘as Ndouras bei Andrew Goudelockas paaiškės tik rungtynių dieną.

Nors situacija tikrai nėra pavydėtina, tačiau kozirių savo rankose taip pat „Rytas“ turi. Pastaruoju metu puikią fizinę formą demonstruojantis Martynas Echodas turėtų būti vienas iš jų. Centras praėjusio turo rungtynėse prieš SIG sužaidė įspūdingai ir pelnė 23 taškus. Nugara dažnai pradėjęs žaisti vidurio puolėjas šį žaidimo komponentą turėtų išnaudoti ir šiose rungtynėse.

Taip pat daug kas priklausys ir nuo Kristjano Kitsingo taiklių metimų. Estas „Ryto“ gretose yra užsitarnavęs vyriausiojo ekipos trenerio Donaldo Kairio pasitikėjimą ir žalią šviesą metimui iš toli vos tik pasitaiko proga. Turint tokią mažą rotaciją akivaizdu, jog greičiausiai šis ginklas rungtynėse su VEF bus naudojamas dažniau nei įprastai. Pagrindine to priežastimi galima būtų laikyti tai, jog agresyvus, daug kontakto reikalaujantis krepšinis žaidėjus greitai išvargina, o anksti pavargti Vilniaus komandos krepšininkai sau leisti negali.

Didesnė atsakomybė šiose rungtynėse krenta ir ant gynėjų linijos krepšininkų – Augusto Marčiulionio bei Mindaugo Girdžiūno. Pirmąjį savo sezoną pagrindinėje sostinės komandos sudėtyje žaidžiantis aštuoniolikmetis sezono pradžioje vargu ar tikėjosi, jog sezonui net neįpusėjus turės imtis pagrindinio komandos atakų organizatoriaus vaidmens.

Jaunasis krepšininkas „Betsafe-LKL“ čempionate įgauna vis daugiau komandos vyriausiojo trenerio pasitikėjimo, o Čempionų lygoje debiutavo rungtynėse prieš Strasbūro SIG ir per 13 aikštelėje praleistų minučių spėjo pasižymėti 4 taškais. Savo vertę jaunuolis dar labiau įrodyti galės artėjančiose rungtynėse, kuriose turėtų būti pagrindine Donaldo Kairio opcija styguojant komandos puolimą.

Kalbant apie M. Girdžiūną, krepšininkas įrodė, jog sunkiais komandai momentais aikštelėje gali imtis lyderio vaidmens ir tai iki šiol darė išties puikiai. Puikiu žaidimu vienas prieš vieną bei įspūdingu taiklumu iš tritaškio zonos pasižymintis gynėjas šiame Čempionų lygos sezone pelno po 13,5 taško, atlieka po 3,5 rezultatyvaus perdavimo, o tritaškius meta net 77,8 proc. taiklumu.

Rungtynės laukia nelengvos. Puikiai dėl atšokusių kamuolių kovojančios bei greitą žaidimą propoguojančios Rygos ekipos sudėtyje šiame sezone žaidžia daugiau lygiaverčių krepšininkų, iš kurių keturi žaidėjai per rungtynes vidutiniškai renka dviženklius rezultatyvumo skaičius. Tai jauna ir kovingai nusiteikusi ekipa tarpsezoniu skyrusi didelį dėmesį komandos paruošimui Čempionų lygos kovoms. Vilniečiai šiose rungtynėse turės verstis kiek mažesne nei įprastai rotacija, tačiau taip pat turi savo pranašumų, kuriais turėtų tapti žaidimas per M. Echodą baudos aikštelėje, tolimi metimai bei individualus gynėjų meistriškumas.

Domantas Mikelevičius

atgal