Pokyčių kupini M. Mačijausko metai ir sutartis su „Rytu“

2020 m. vasario 25 d., 09:49
Roko Lukoševičiaus nuotr.

Vilniaus „Perlo“ ir Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) aukštaūgis Matas Mačijauskas per savo jauną karjerą jau spėjo sužaisti prieš galbūt būsimąjį pirmąjį NBA naujokų biržos šaukimą LaMelo Ballą ir klausytis Jono Valančiūno patarimų, kuriuos Memfio „Grizzlies“ vidurio puolėjas žarstė savo vardo stovykloje.

Vis tik 18-ąjį gimtadienį netrukus minėsiantis 208 cm ūgio M. Mačijauskas šiomis temomis nedaugžodžiauja ir koncentruojasi į kasdienį darbą:

„Per pastarąjį pusmetį tikrai patobulėjau, sutvirtėjau, įgijau daugiau technikos. Man reiktų priaugti dar 10–15 kilogramų, kad galėčiau normaliai stumdytis po krepšiais. Kol kas yra tikrai sunku. Norint gerai gintis prieš ketvirtos pozicijos žaidėjus, reiktų greitinti kojų darbą, – pripažįsta Edvino Justos auklėtinis „Perle“. – Norėčiau pasiekti 210–211 cm ūgį ir 105–107 kg svorį. Manau, tai būtų geras vidurkis. Kiekvienoje fizinio pasirengimo treniruotėje įdedu maksimaliai pastangų, kad sutvirtėčiau ir tos masės priaugčiau.“

SKM tinklalaidėje #PlečiameSėkmėsRibas apsilankęs M. Mačijauskas papasakojo užplūdusias emocijas, šio sezono pradžioje pasirašius ilgalaikę sutartį su Vilniaus „Ryto“ klubu:

„Kai pamačiau pranešimą ir klubo direktoriaus Rolando Jaručio komentarą, užplūdo labai geros emocijos. Labai malonu, kad jis įvertino mano darbą. Tą dieną labai pralinksmino ir palyginimas su legendiniu Macijausku (šypsosi).“

„Aš matau, kad Matas per vasarą labai sustiprėjo fiziškai, be to, pridėjo kelis centimetrus ūgio. Linkiu jam daug užsispyrimo, noro sunkiai dirbti treniruotėse. Labai tikiuosi, kad kažkada ateityje Vilniaus „Ryto“ fanai Mačijausko pavardę skanduos su tokiu pat įkarščiu, kokiu buvo skanduojama Macijausko pavardė“, – rugsėjo pabaigoje sakė „Ryto“ vadovas Rolandas Jarutis.

Tai jau antrasis M. Mačijausko sezonas Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL). 2018–2019 m. sezoną jaunasis vidurio puolėjas pradėjo Molėtų „Ežerūne“, kur dirbo su treneriu Tomu Purliu, o sezono viduryje persikėlė į „Perlą“. Mato karjera kylančią kreivę įgavo 2017 m., kuomet per vasarą gerokai ūgtelėjusį krepšininką pastebėjo SKM treneris Donatas Sabaliauskas.

„Devintoje klasėje pradėjau sportuoti pas D. Sabaliauską. Pirmoji sezono pusė nebuvo labai sėkminga, bet po to išsikovojau vietą dvyliktuke, pelniau trenerio pasitikėjimą. Finaliniuose Moksleivių lygos B diviziono etapuose pavyko sužibėti, buvo pastebėti mano duomenys, – pasakoja su daug krepšinio specialistų dirbęs M. Mačijauskas. – Su treneriu Tomu Urbelioniu krepšinis tapo linksmas, būdavo daug kelionių, jų metu kurdavome įvairius trumpus vaizdo klipus. Atmosfera būdavo labai gera, nebūdavo jokios įtampos. D. Sabaliauskas manimi patikėjo ir suteikė tą šansą, kuriuo pavyko pasinaudoti. Taip pat norėčiau padėkoti Tomui Purliui, kuris man suteikė galimybę žaisti „Ežerūne“, iš kurio Arvydas Gronskis mane pasikvietė į „Perlą“.“

Sėkmingai pasirodžius Moksleivių krepšinio lygos (MKL) B divizione ir tapus naudingiausiu SKM mėnesio žaidėju, 2018 m. pavasarį M. Mačijauskas pelnė treniruotę su tuomet į Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ketvertą rimtai pretendavusiais Šiaulių „Šiauliais“.

„Labai nuostabūs prisiminimai. Vis prisimenu trenerio Antano Sireikos mokymus, kaip statyti užtvaras, leistis po krepšiu ir pan. Labai patiko pačio trenerio kalba. Ir dabar seku šią komandą, pasidomiu, palaikau „Šiaulius“ LKL čempionate. Aišku, kai žaidžia su „Rytu“, palaikau vilniečius (šypsosi).“

17-metis akcentuoja, kad dabartiniame karjeros etape jam svarbiausia yra sunkiai dirbti, tobulėti su kiekviena treniruote ir gerinti fizinį pasirengimą: „Praėjusią vasarą darbavausi su fizinio parengimo treneriu Arinijumi Veikniu. Kiekvieną dieną važiuodavome į Vingio parką ir ten plušėdavome. Net jeigu būdavo lietinga diena, vis tiek sportuodavome. „Perle“ su aukštaūgiais sėkmingai dirba Saulius Kuzminskas. Jis kiekvieną kartą mus moko, sako pastabas, į kurias turime atsižvelgti, kad taptume dar geresni. Treneris moko apgaulingų judesių, atliekame koordinacijos pratimus. Tai labai praverčia.“

M. Mačijauskas prieš pora savaičių su Augusto Marčiulionio ir Ąžuolo Tubelio į priekį vedamais „Ryto“ krepšininkais tapo jaunių Eurolygos atrankos nugalėtojais ir pelnė kelialapį į finalinį turnyro etapą: „Prisimenu, kai pataikiau pirmąjį savo sezono tritaškį, įdėjau į krepšį greitajame puolime. Kalbant apie komandą, labiausiai patiko atmosfera, kuri buvo labai gera. Labai palaikėme vienas kitą, jautėme palaikymą iš viso trenerių štabo. Davėme varžovams labai stiprią fizinę kovą. Manau, tas didelis noras laimėti ir buvo mūsų raktas į pergalę.“

E. Justos vadovaujamą trenerių štabą sudarė Mindaugas Noreika, Gintautas Regina ir Karolis Čyžius. 

Su perspektyviu krepšininku dirbantys treneriai M. Mačijauską nori matyti kaip modernų, veidu į krepšį žaidžiantį mobilų „centrą“.

„Visada turėjau minkštą metimą, kurį dabar tobulinu toliau. Dabar iš manęs treneriai nori, kad žaisčiau ir nugara, ir veidu į krepšį, būčiau universalus. Iš J. Valančiūno išmokau „pump fake'ą“, su kuriuo apgaunu daugelį MKL žaidėjų. Aišku, NKL lygoje tai padaryti sudėtingiau, nes ten varžovai labiau įgudę ir patyrę. Kita vertus, jeigu judesiu nepatiki, gaunu daugiau progų mesti“, – sako pašnekovas.

Paprašytas įvardinti mėgstamiausius krepšininkus, M. Mačijauskas atsako: „Vieni iš mano idealų – Giannis Antetokounmpo, Domantas Sabonis ir J. Valančiūnas. Kalbant apie Lietuvoje žaidžiančius krepšininkus, man patinka Mareko Blaževičiaus charakteris. Jis drąsiai kovoja dėl visų kamuolių, duoda kovą, nenori nusileisti net „Žalgirio“ kapitonui Pauliui Jankūnui ar „Šiaulių“ aukštaūgiui Rokui Gusčiui. Taip pat patinka Edgaras Ulanovas, Evaldas Kairys, Gytis Radzevičius, tas pats R. Gustys.“

Artėjančią vasarą M. Mačijausko kartos laukia U18 Europos čempionatas. Lietuvos jaunių rinktinę Senojo žemyno pirmenybėse treniruos Utenos „Juventus“ strategas Žydrūnas Urbonas.

„Labai norėčiau patekti į Lietuvos jaunių rinktinę ir atstovauti savo šaliai Europos čempionate. Noras yra šimtaprocentinis, o kaip bus – pažiūrėsime“, – sako „Perlo“ krepšininkas.

M. Mačijauskui tai yra paskutinis sezonas moksleivių krepšinyje. Kaip šį besibaigiantį etapą prisimins nuo 2010 m. SKM lankęs krepšininkas?

„SKM mokyklą visada prisiminsiu su šypsena. Buvo labai malonu ne tik žaisti krepšinį, bet ir stovyklauti, smagiai leisti laiką. Teko būti ir trenerio asistentu, padirbėti su darželinukais. Prisiminimai išliks tik patys nuostabiausi. Linkiu būti ryžtingiems, pasitikėti savimi, būti užtikrintiems savo veiksmais ir branginti artimą“, – podkasto klausytojams ir žiūrovams linkėjo Matas.

SKM.lt

atgal